Üyelik Girişi

Site Haritası

TOFED; HİZMETTE REKABET HEDEFLENMELİ...!

TOFED firma temsilcileriyle sektörün sorunlarını görüştü,ortak paydada anlaşma sağlandı:

TOFED, sektörün önde gelen yolcu taşımacılığı şirketleri ile yeni sezon öncesinde bir araya geldi. TOFED Yönetim Kurulu’nun çağrısı üzerine Florya Develi Restaurant’da  27 Nisan Cuma akşamı düzenlenen akşam yemeğine katılan firma yetkilileri yeni sezonda fiyattan ziyade hizmette rekabet yapılması, maliyetlerin altında yolcu taşımacılığı yapılmaması konusunda fikir birliğine vardı.

TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan’ın başkanlık ettiği yemeğe, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin,  Genel Başkan Vekili Metin Tırış,  Genel Başkan Yardımcıları Bertan Söğüt ve Mustafa Özcan, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Yıldız, Hayrettin Yağız ve Musa Çaktır, Genel Muhasip Mustafa Dağıstanlı’nın yanı sıra Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız, Genel Müdür Yardımcısı Caner Öye, Kontrol Denetleme Müdürü Engin Yıldırım ve Hayati Uzun, Seç Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Saip Konukoğlu, Truva Seyahat’ten Gökhan Uzun, Ses Güven Turizm’den Mustafa Ünal,  Efe Tur’dan Özcan Taş, Fındıkkale Turizm’den İsmail Aslan Karataş, Kamil Koç’tan Metin Alper Yücel, Şampiyon Marmaris’ten İsmet Kocaoğlu, İnci Turizm’den Mustafa Özer, Doğu Karadeniz Seyahat’ten Hasan Yüksel Kurnaz, Es Turizm’den Adnan Değirmenci katıldı. Taşımacılık fiyatlarının belirlenmesinde etkin olan ve zaman zaman birçok sıkıntıyı dile getiren bazı firma temsilcilerinin toplantıya katılmaması ise yadırgandı.

Kalitede rekabet

Toplantıya başkanlık eden TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan davete icabet edip gelenlere teşekkür ederken,  taşımalarda fiyat istikrarı sağlanması için bir toplantı yapılması fikrinin sektörün duayenlerinden Ali Osman Ulusoy’a ait olduğunu dile getirdi. “Busworld’de gerçekleştirdiğimiz Gala yemeği ve ödül töreninde Ali Osman Ulusoy ‘bu birlik ve beraberlik fiyat istikrarının sağlanması hususunda da yaşansın’ demişti. Biz de bu öneriyi destekleyerek sektörün öncü firmalarını bir araya getirmeyi düşündük. Bu yemeğin çıkış noktası budur”  derken, yemekte fiyat belirmek gibi bir niyetlerinin olmadığını, yemeğin sadece bir araya gelip konuşmak ve dertleşmek amacında olduğunu kaydetti.  Erdoğan konuşmasında firmaların fiyat rekabeti değil kalite rekabeti yapması gerektiğinin bir defa daha altını çizdi.

Öncüler adım atarsa

Seç Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Saip Konukoğlu da firma temsilcilerini bir araya getiren bu yemeğin sektörün birliği açısından da çok önemli olduğunu söyledi. Konukoğlu, firmaların bilet fiyatlarını zarar etmeyecekleri noktaya zaten çıkaracağını söylerken, “ Herkes kendi fiyatlarını zaten koyacak, bu yemeğe katılmayan arkadaşlar da kendi fiyatlarını belirleyecek. Gönül isterdi ki onlar da yemeğe katılsaydı ancak onlara da kırılmayalım. Öncü firmalar adım atarsa diğerleri arkadan gelir“ diye konuştu.

İDO ciddi bir mesele

Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız ise konuşmasında,  sektörün diğer ulaşım modelleri karşısında birlik olması gerektiği üzerinde durdu. “Hepimiz aynı gemideyiz. Yarıştığımız nokta da belli. Bugünlerde birbirimizle yarışmaktan daha önemli konularımız var. Havadan sarıldık, demiryolundan sarılmak üzereyiz, İDO meselesi ile karşı karşıyayız. İDO, İDOBÜS projesi ile 1 TL’ye İstanbul’dan İzmir’e yolcu taşıyor. Bizim önce bu tehlikelere karşı önlem almamız lazım.  Bilet fiyatlarını nasılsa belirleriz. Biz Metro Turizm olarak hiçbir zaman işi bozan olmayacağız, Zaman zaman kampanyalar yapıyoruz tabiî ki. Günü koşullarına göre tedbir almak için yapıyoruz. Bundan 3 yıl önce mazotun litresi 1 TL iken İstanbul- İzmir bilet fiyatı 22 TL’ydi. Şimdi mazotun litresi 4 TL’yi aştı bilet fiyatı ise 35 lira civarında. Bu nedenle İDO önümüzdeki ciddi bir mesele. Biz kenetlenelim, el ele verelim”   dedi.

Kafalar değişmeli

Efe Tur İstanbul Bölge Müdürü Özcan Taş, sektörün ortak paydada buluşması gerektiğine dikkat çekti.  Taş, “Ortak temennimiz aynı, hepimiz para kazanmak için ticaret yapıyoruz. Ama şu an kimse para kazanamıyor. Maliyetler belli, bilet fiyatları belli. Önce kafaları değiştirmek lazım. Ortak paydada buluşmak için bir an önce bilet fiyatları konusunda maliyetlerin altında taşıma yapılmaması kararı alınmalı” diye konuştu.

Es Turizm adına toplantıya katılan Adnan Değirmeci Ulaştırma Bakanlığı’na bildirilen sezonluk bilet fiyatlarının yetersiz kaldığını, önceden bilet fiyatı belirlemenin anlamsız olduğunu savundu. Değirmenci fiyatların esnek olması gerektiğini vurgulayarak Cuma- Pazar fiyatlarının ayrıca belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Musa Çaktır ise sektörün maliyet hesapları yapması gereken dönemin gelip de geçtiğinin altını çizdi. Geçtiğimiz yıllarda Mardin- İstanbul biletlerinin 30 TL seviyesine düştüğünü hatırlatan Çaktır, “Bu sene böyle bir şey yaşanmadı ama meslektaşlarımız yine para kazanmadı, Otobüsçü hesabını kitabını yapmaya ve ona göre davranmaya alışmalıdır” dedi.3260 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret548583
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Hava Durumu