Üyelik Girişi

Site Haritası

III. KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUM VE SERGİSİ AÇILIŞ TÖRENİ

III. KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUM VE SERGİSİ AÇILIŞ TÖRENİ

       “3. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi”nin açılış töreni, 16 Mayıs 2012 tarihinde saat 10.00’da Ankara ATO Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

       Sempozyuma, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mustafa Bahrettin Demirer, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar ile çok sayıda davetli katıldı.

       İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin sempozyumda yaptığı konuşmada, karayolu trafiğinin, günlük yaşantının artık vazgeçilmez doğal bir parçası haline geldiğini belirterek, "Aynı şekilde, ölüm, yaralanma, kalıcı sakatlıklar ve maddi kayıplar da maalesef,hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Karayolu trafiği, bu yönüyle, yalnızca ülkemizde değil, bütün dünya ülkelerinde önemli bir sorundur" dedi. İyi bir trafik sistemine sahip olan ülkelerde, güvenli trafik sistemi ile, sürücü hatalarının kazaya dönüşme ihtimalinin azaltıldığını ifade eden  İçişleri Bakanı Sayın Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zira güvenli bir trafik sisteminin fiziksel alt yapısı, kurallara uygun davranmaya zorlarken, denetimlerde kural ihlallerine etkili biçimde müdahale edilmesini sağlamaktadır. Denetimlerle, kural ihlallerine doğrudan müdahale ederek, ihlallerin ve kaza sayısının azaltılmasında gözle görülür yarar sağlanmaktadır. Denetimlerin diğer önemli hedefi de, büyük oranda ölüme sebebiyet veren 'yasal hız limitlerinin üzerinde' araç kullanımını azaltmak ve emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmaktır.”  Trafik kazalarının, dünya çapında ölüm, yaralanma ve sakatlıklar nedeniyle büyük bir kamu sorunu olduğunu belirten İçişleri Bakanı Sayın Şahin, her yıl, trafik kazaları sonucunda yaklaşık 1,3 milyon insanın öldüğünü ve 50 milyon civarında insanın ise yaralandığını söyledi. Hızlarda yüzde 5'lik bir artışın, ölümlerde yüzde 20 artışa neden olduğunu belirterek aynı zamanda emniyet kemerinin takılmamasının ise yüzde 60'a kadar ölümleri artırdığını vurgulayan İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, geçen yıl 132 bin ölümlü ve yaralamalı kaza meydana geldiğini, bu kazalarda 3 bin 28 kişi ölürken 238 bin kişinin yaralandığını, kazaların maddi kaybının ise 17 milyar lira olduğunu ifade etti. 

       Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım konuşmasında, trafik güvenliğini sağlamak için yol, araç ve sürücü olmak üzere üç unsurun çok iyi koordine olması ve kuralların yaşam haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek ölümlü kazaların azalmasının tesadüf olmadığını kaydetti. Ölümlü kazalardaki azalmanın nedenlerinin başında yolların iyileştirilmesi geldiğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Sayın Yıldırım, daha gidilecek çok yolun olduğunu ifade etti. Ekonomik ve teknik ömrünü dolduran araçların trafikten çekilmesi gerektiğini vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Yıldırım, 76 bin 390 aracın geçen yıl trafikten çekildiğini, şu an 23 tane olan yol denetim istasyonuna da bu yıl 48 istasyonun daha ilave edileceğini dile getirdi. 10 milyonun üzerindeki aracın fiilen muayene edildiğini anlatan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Yıldırım, ilk muayenede araçların yüzde 60'ının geçemediğini daha sonra eksiklikleri giderdikten sonra muayeneyi geçtiklerini ifade etti. Hedeflerinin 2023'e kadar ölümlü kazaların AB ortalamasının yanısıra, yani bir buçuğa indirmek olduğunu dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, burada herkese görev düştüğünü kaydetti.

       Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar da, 2010 ve 2011 yılları karşılaştırıldığında ölümlü kaza sayısında %3.6, hayatını kaybeden kişi sayısında ise %5.2 oranında bir azalma yaşandığını kaydetti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ve valiliklerin koordinasyonunda ülke genelinde “Sürücü ve Yaya Eğitim Seminerleri” düzenlendiği ifade eden Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, bu kapsamda yılda ortalama 1 milyon 200 bin yol kullanıcısına eğitim verildiğini söyledi. Sürücü belgesi verme sisteminin yeniden yapılandırılması ve Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirilmesi çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Sayın Kılıçlar, güvenli sürüş teknikleri eğitim alanlarının ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini sözlerine ekledi. Trafik sorununun yalnızca denetim faaliyetleriyle çözülemeyeceğinden hareketle, trafik güvenliği ile ilgili faaliyetlerin; diğer kurum ve kuruluşlarla, üniversitelerle ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde sürdürmeye özen gösterildiğini ifade eden Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, “Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi”nin bu işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “Emniyet Genel Müdürlüğü olarak 2011 yılında 24.431 personel ve 2.578 ekip aracı ile yürüttüğümüz trafik hizmetlerinde; vatandaşımıza daha güçlü bir donanımla hizmet sunmak için, 6.000’e yakın personelimize meslekleri ile ilgili değişik konularda hizmet içi eğitim vermiş bulunuyoruz.” diyerek hizmet içi eğitime verdikleri önemi vurguladı.


       Törende, trafik konusunda bilincin artırılması için hazırlanan kısa film ve afişler gösterildi. Yapılan konuşmalar ve gösterimlerin ardından “Trafik Güvenliği Konulu Kısa Metrajlı Film, Film Senaryosu ve Afiş Tasarım Yarışması”nda dereceye girenlere ödüllerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin verdi.

       Açılış törenin ardından kongre merkezinde bulunan ve  çeşitli kurum ve kuruluşların ürünlerinin tanıtıldığı “Karayolu Trafik Güvenliği Sergisi”nin açılışı,  İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Standları gezen bakanlar tanıtılan ürün ve hizmetler hakkında bilgi aldı.1668 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret548581
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Hava Durumu