Üyelik Girişi

Site Haritası

SURİYE OLAYLARI LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ DE VURDU ..!

DASİFED Başkanı Onatça, Suriye’de yaşanan olayların ihracat ve lojistik sektörünü durma noktasına getirdiğini söyledi.

Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri  Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça, Suriye’de yaşanan olayların bölge  ekonomisinin can damarı ihracat ve lojistik sektörünü durma noktasına  getirdiğini söyledi.


Hataylı işadamları gelişmeleri kaygıyla izlediklerini  belirterek, Suriye ve Ortadoğu pazarına yönelik tüm sektörlerin zor günler  geçirdiğini, kentte iflas ve işyeri kapatmaların çoğaldığını söylediler. Gelecek  sayısı belli olmayan Suriyeli mültecilerden kaynaklanan olumsuzluklarla karşı  karşıya kalındığını belirten iş adamları, kampta kalanların ucuz işçi olarak  çalışmalarının da var olan işsizliği daha da artırdığına dikkat  çekti.
 
DASİFED Başkanı Süleyman Onatça, gelişmelerden dolayı  sadece Suriye pazarının sekteye uğramadığını başta Suudi Arabistan olmak üzere  Ortadoğu’nun birçok ülkesine ihracatta büyük düşüş yaşandığına dikkat çekti.  Hatay ekonomisinde karayolu taşımacılığı sektörünün önemli yeri olduğuna değinen  Onatça, “TIR şoförleri haklı olarak Suriye’ye gitmek istemiyor. Gidenler  ihracatçıdan fahiş fiyat talep ediyor. Dolayısıyla artan ihracat maliyetleri  rekabet gücümüzü kırıyor. İhracat ve lojistik sektörü yara alan kentte finans  kuruluşları da kredileri kesmiş durumda. Suriye olayları başladığı günden beri  bankalar kredi vermek istemiyor. Kredi talebinin 4 katı ipotekler isteniyor.  Bölge ekonomisi çok zor durumda. İçerisinde bulunulan durumun vahim sosyal  sıkıntılar doğurmaması için yetkililerin mevcut durumla ilgili önlem alması  gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.
 
Kolay pazar bulunmadığını söyleyen Onatça, "Zorla elde  ettiğimiz pazara bugün ürün gönderemiyoruz. Uluslararası ticaret boşluk kabul  etmiyor. Ortadoğu pazarındaki payımızı şimdi başta Çin olmak üzere diğer ülkeler  alıyor. Sorunun hızla çözüme kavuşturulmasını diliyoruz. Durumdan en büyük  zararı da bölgemiz görüyor" dedi.

Yönetim kurulu toplantısına Süleyman Onatça (DASİFED Başkanı), Süleyman Sönmez (Adana SİAD Başkanı), Ahmet Akkurt (Mersin SİAD  Başkanı), Gülay Gül (Hatay SİAD Başkanı), Alpaslan Yücel (Osmaniye SİAD  Başkanı), Faruk Yalnız (Tarsus SİAD Başkanı), Güneri Unutkan (İskenderun SİAD  Genel Sekreteri) DASİFED Başkan Yardımcıları Mustafa Güler, Cahit Sınmaz, Ali  Doğan, Yahya Kemal Nalçabasmaz, DASİFED Genel Sekreteri Mustafa Tuyan, DASİFED  Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Kılıçlar, Birgül Altay, Figen Çölgüneş ve DASİFED  Basın Danışmanı Mehmet Uluğtürkan katıldı.


1895 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret576460
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.13268.1652
Euro9.67099.7097
Hava Durumu