Üyelik Girişi

Site Haritası

HATAY VALİSİNCE CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISINDA GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI...!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Suriye'nin Türkiye sınırına açılan Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nın birbirinden bağımsız ve kontrolsüz grupların eline geçtiğini ifade ederek, Türk TIR'larının da muhalifler tarafından değil, kaçakçılar tarafından yakıldığını söyledi. Lekesiz, rehin alınan Türk TIR şoförü Ahmet Yılmaz'ın durumunun da takip edildiğini belirtti.

Hatay’da gerçekleştirilen 'Güvenlik Toplantısı'nın ardından, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Celalettin Lekesiz, önemli açıklamalarda bulundu. Lekesiz “Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nın muhaliflerin kontrolüne geçtiği bilgisi geldi. Bize ulaşan bilgilere göre muhaliflerin yanı sıra birbirinden bağımsız kontrolsüz grupların karşıda yer aldığını biliyoruz. Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nda bekleyen TIR’ların bazılarının ateşe verildiği, bazılarının da yağmalandığı, yakıldığı gözlenmiştir. Yakma ve yağmalama olaylarının karşı taraftaki bölgede, genelde geçimini kaçakçılık ve benzeri işlerden yapan bağımsız gruplar tarafından gerçekleştirildiği değerlendirilmektedir. Bu olayların, hem sınır kapısında bekleyen TIR’ların hemde gümrük iş ve işlemlerini yürütmekte olan binaların, depoların olumsuz etkilemiştir” dedi.

Lekesiz, “Olayların ortaya çıktığı gün itibariyle karşı tarafta tahminen 30 Türk vatandaşına ait TIR’ın bulunduğu tahmin ediliyor. Bu TIR’lardan 19'u, şuana kadar getirilerek sahiplerine teslim edildi. Bu TIR’lardan 9’a yakını karşı tarafta yakıldığı tahmin edildi. Bazılarının da Suriye’nin iç kesimlerine götürüldüğü öğrenilmiş ve adreslerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Daha sonra bu TIR’larımız da getirilerek sahiplerine teslim edilecektir” ifadelerini kullandı.

Suriye’de rehin tutulan Türk şoför Ahmet Yılmaz’ın durumu ile ilgili sorular üzerine Lekesiz, konunun yapılan güvenlik toplantısında ele alındığını ve Dışişleri Bakanlığı ile diğer yetkili makamlar nezdinde takip edildiğini söyledi. Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nda yakılan TIR’ların, Özgür Suriye Ordusu ile alakalı olmadığını kaydeden Celalettin Lekesiz, bu olayların kaçakçılık işiyle uğraşan bağımsız gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Lekesiz, Türk vatandaşlarına karşı tarafa geçmemesi yönünde uyarılarda da bulunarak, konunun yetkili makamlara da iletildiğini duyurdu.1545 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret647619
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Hava Durumu