Üyelik Girişi

Site Haritası

KAPANAN SINIR KAPISI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEDİ...!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suriye'de yaşanan çatışmalardan dolayı 7 aydır kapalı olan Nusaybin Sınır Kapısı, esnafın işini durma noktasına getirdi.

Nusaybin - Kamışlı sınır kapısı 7 ay önce Suriye'nin tek taraflı kapatmasıyla gidiş gelişler durdu. Nusaybin Sınır Kapısı'nda çalışan gümrük personeli ve polis memurları sabah saat 08:00'den akşam mesai bitimine kadar görev yerlerinde bulunuyor. Suriye Bayrağı'nın asılı olduğu Suriye tarafında ise gümrük kapısı kapalı ve herhangi bir memur, polis veya asker bulunmuyor.

İki yıl önce TOBB tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı tarafından temeli atılan ve yaklaşık 25 milyon TL'ye mal olan yeni Nusaybin Sınır Kapısı da 10 aydır bitmesine rağmen Suriye'de başlayan olaylardan dolayı kapalı durumda. 200 dönüm mayınlı alan temizlenerek inşa edilen Nusaybin'deki yeni sınır kapısı yapıldığında Türkiye ve Ortadoğu'nun ilk tek güvenlik noktalı sınır kapısı olacaktı.

Umutlarımız Suya Düştü

Nusaybin Sınır Kapısı kapandıktan sonra Nusaybin'deki esnafın işleri de durdu. Nusaybin'de gıda toptancılığı yapan Selman Can, "Sınır kapısı açık iken satışlarımız çok güzeldi. Suriyeliler, yanlarında getirdikleri helva vb. eşyaları burada satıyorlardı, buradan da makarna, erzak malzemelerini alıp gidiyorlardı. Bu yüzden hem biz kazanıyorduk hem de onlar kazınıyordu. Özellikle yeni yapılan sınır kapısı Nusaybinlilerin umudu olmuştu, ancak bu umut da suya düştü" dedi.

Günde 5 Bin İnsan Gidip 5 Bin İnsan Geliyordu

Satışların yüzde yüz düştüğünü ifade eden züccaciye işletmecisi Şahin Korkut şunları söyledi, "Suriye sınır kapısı açık iken günde 5 bin insan gelip 5 bin insan da gidiyordu. Kimisi züccaciye eşyasını alıp Suriye'de satıyordu, bu şekilde hem onlar hem de bizler kazanıyorduk. Her biri en az 500 TL'lik alış veriş yapıyordu. Ancak sınır kapısı kapandıktan sonra satışlarımız yok denecek azaldı."1847 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret647563
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Hava Durumu