Üyelik Girişi

Site Haritası

BAKAN YAZICI'DAN SINIR KAPISI AÇIKLAMASI...!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye ile olan 3 sınır kapısında geçişleri geçici olarak durdurduklarını, ancak Suriye, Türk ve 3’üncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yapabileceğini söyledi.

Bakan Hayati Yazıcı, Güneysu İlçesi’nde imam hatip lisesi yapılacak olan ve yıkımına başlanan ÇAYKUR’ a ait fabrikada incelemelerde bulundu. Bakan Yazıcı ardından Kıbledağı’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan ’Kent Ormanı’ projesini inceledi. Proje kapsamında yaptırılan tesisin yer döşemesini beğenmeyen Bakan Yazıcı, Orman ve Su İşleri Trabzon Bölge Müdürü Celal Pir’e, "Sen Rizelileri kandırmaya çalışıyorsun. Yer döşemesi ahşap olur. Bu hiç uymamış" dedi. Bakan Yazıcı, ardından vatandaşlarla sohbet etti.

Bakan Yazıcı, gazetecilerin Suriye ile kapatılan 3 sınır kapısına ilişkin sorularını yanıtladı. Hiç kimseye kapı kapatma gelenekleri olmadığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu: "Ancak kapıların diğer tarafında sıkıntı varsa tedbir alırız. Komşumuzun kapısında güvenlik sorunu var. Ticaretin güvenli yapılması esastır. Komşumuzun Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış kapılarının Suriye tarafında güvenlik sorunu var ve gümrük işlemlerini gerçekleştirecek teknolojik alt yapı tamamen tahrip edildi. Bu sorunları dikkate alarak kapıların çalışmasını yeniden düzenledik. Bazı giriş çıkışları yasakladık ve geçici olarak askıya aldık. Kapılar hukuken açıktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 3 kapımızdan Suriye’ye giriş ve çıkışlarını güvenlik sorunu nedeniyle durdurduk. Suriye’den gerek Suriye vatandaşı, gerek Türk, gerekse de 3’üncü ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yapabilecek. Yine Suriye’den tüccarların veya ihtiyaçlarını gidermek için Türkiye’ye gelerek üreticiden ürün alıp Suriye’ye götürmek isteyen Suriyeli vatandaşlar kendi araçları ile bu ticari faaliyetlerine devam edecekler. Onların bu faaliyetlerine Türk gümrükleri hizmet verecek. Ama Suriye plakalı araçların Türkiye üzerinden Türkiye’yi aşarak transit ticaretlerini durdurduk. Şu anda Şanlıurfa Akçakale ile Hatay Yayladağı gümrük kapılarımız açık olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ticaret halklar arasında yapılır. Devletten devlete ticaret olmaz. Ticaretimizi serbest piyasa ekonomik kurallarına göre sürdürüyoruz. Vatandaşlarımız kendi ihtiyaçlarını karşılaşmak ve kazanç elde etmek için bu çerçevede ticari faaliyetlerini sürdürecek. Kapılarla ilgili aldığımız bu kararlar geçicidir. Kısa zamanda güvenli ortam doğar ve eskiden olduğu gibi ticaret sürer."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, buradaki incelemelerinin ardından Rize Valiliği’ne geçti.1640 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret647564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Hava Durumu