Üyelik Girişi

Site Haritası

PSİKOTEKNİK BELGESİBİLGİ VE BELGE TALEBİNİZ İÇİN ARAYINIZ
( Yolcu ve Eşya Taşımacılık Yetki Belgeleri - Psikoteknik Belgesi - ODY - ÜDY - SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgeleri-UBAK İzin Belgeleri )

 

 

BELGE İLE İLGİLİ OLAN VEYA OLABİLECEK MEVZUAT DEĞİŞİKLERİNİ ÖĞRENMEK , BİLGİ VE BELGE TALEBİNİZ İÇİN  ARAYINIZ 

ARMİNA GRUP DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Erdal YILMAZ

0.533.545 61 03

 Gazi Osman Paşa Mah. Ankara Cad. No:22/11
GÖLBAŞI-ANKARA 

Tel Faks :0.312.419 28 95  

 

MAİL    : belge@belgetakip.com


FACEBOOK   

 

 

PSKOTEKNİK BELGESİ 


PSİKOTEKNİK BELGESİ TALEBİNİZDE  SIKINTI YAŞAMAMANIZ İÇİN BİZİ MUTLAKA TERCİH EDİNİZ..! NASILMI?

YAPACAĞINIZ AŞAĞIDAKİ BELGELERİ GÖNDERMENİZ YETERLİ...!


*Kimlik Fotokopisi
*Ehliyet Fotokopisi
*Bir Kağıda Elle Yazılı İkametgah Bilgileri ve İletişim Numaralarınız
*2 Adet Vesikalık Fotoğraf 

Psikoteknik Nedir ?
src izmir

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel zihinsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel zihinsel beceriler "dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme" ve psikomotor beceriler ise "el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini" olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek ve doğru motor hareketleri yaparak kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamağı olduğu söylenebilir. 

Avrupa ‘da psikoteknik değerlendirmenin kullanımına baktığımızda; psikoteknik değerlendirmenin gelişmiş ülkelerde sürücülük becerilerinde yaşa bağlı zayıflamanın meydana gelmesi nedeniyle yaşlı sürücülere mecburi hale geldiği, yolcu ve eşya(emtia) taşımacılığı yapan profesyonel sürücülerin araç kullanma beceri düzeylerini bilgisayar destekli testlerle kanıtlanmak zorunda oldukları ve ceza puanını aşan sürücülerin psikoteknik değerlendirmeyi geçmek mecburiyetinde oldukları görülmektedir. 


Psikoteknik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ?
src izmir

Psikoteknik değerlendirme ne kadar sürüyor? 
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu (Ehliyet İadesi nedeniyle) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır. 

Sürücü yetkinlikleri değerlendirmesi ne kadar sürüyor? 
Kurumların herhangi bir yasal gereklilik için değil (kendiliklerinden gönüllü olarak uygulattırdıkları), gerek işe alım süreçlerinde ve / veya mevcut elemanlarının gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla istedikleri uygulamalardır. Genelde, ilave testler ve kurum talebine göre ayrıca uygulanan trafik bilgi testleri ve envanterler nedeniyle daha uzun sürmektedir. 

Bilgisayar bilgim yok, testte başarılı olabilir miyim? 
Bilgisayar bilgisine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca, psikoteknik testler henüz daha bilgisayarlar ortada yok iken mekanik cihazlar ile yapılmakta idi. Bilgisayar teknolojisi gelişti ve bu mekanik cihazların yerini aldı. 

Psikoteknik değerlendirme testi öncesinde nelere dikkat etmem gerekiyor? 
Testlere katılmadan önce hazırlık anlamında yapmanız gereken bir şey yoktur. Ancak , testlere katılmak üzere geldiğinizde aşağıdaki hususları sağlar bir durumda olmanız gerekmektedir:

• Alkollü içki , uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisi altında olmamalısınız. Yukarıdakine benzer şekilde etki eden herhangi bir ilaç etkisi altında olmamalısınız.
• Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde uykusuz olmamalısınız. 
• Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde yorgun olmamalısınız. 
• Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı yakın mesafenizde olacaktır. 
• Cep telefonu uygulama sırasında kapalı olacaktır. Bu nedenle öncesinde sizi arayacakları bilgilendirmeniz gerekecektir. 

Psikoteknik raporların geçerlilik süresi ne kadardır? 
Raporların geçerlilik süresi 5 yıldır. 

Merkeziniz hangi raporları vermektedir? Rapor için gerekli belgeler nelerdir? 
Psikoteknik rapora göre istediğimiz belgeler değişmektedir. 

1) Karayolu taşıma yönetmeliği 60-e maddesine göre yasal psikoteknik değerlendirme raporu, buna dayalı psikiyatrik muayene raporu ve kart verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 adet resim. 

2) 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre ehliyeti elinden alınan sürücülere yasal psikoteknik değerlendirme raporu ve buna dayalı psikiyatrik muayene raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ilgili emniyet müdürlüğünden sevk yazısı veya ehliyetinizin elinizden alındığına dair belge. 

3) Kurumsal sürücü yetkinliklerini değerlendirme raporu ve kartı verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 resim.

Benim zamanım yok. Benim yerime kardeşim gelse olabilir mi? 
Zaten, ikimizde aynı aracı kullanıyoruz. Rapor teste giren kişi adına düzenlenir. Aracı kullanacak her kişi kendi adına teste girip rapor almak zorundadır. 

Benim zamanım yok. Teste girmeden rapor alabilir miyim? 
Teste girmeden kesinlikle rapor verilmemektedir. Teste girilmeden alınmış olan raporların tespit edilmesi durumunda raporlar iptal edilmekte ve sorumluluk altına girilmektedir. 

Ehliyet sınıfımı değiştirdim. Yeniden testlere girmem gerekiyor mu? 
Ehliyet sınıfına dayalı bir değerlendirme söz konusu değildir. Yeniden testlere girmek ise sizin takdirinizde olan bir konudur. 

Rapordaki sonuçlarım hakkında bana geribildirim yapabilir misiniz ? 
Kendimi bilmek istiyorum. Bireysel olarak katılıyorsanız doğrudan size geribildirim yapabiliriz. Ancak, kurumsal hizmet verdiğimiz firmaların bir bölümü bunu, kendileri bizzat yapmayı tercih etmektedirler. Sizden daha önce aldığım belgeleri kaybettim. Yenisini alabilir miyim? Dosyanızdaki suretten merkezimizin tasdik ettiği bir örneğini vermekteyiz. 

Başka bir yerden sadece kart verdiler. yeterli mi ? Ne yapmalıyım? 
Kart, yasal bir zorunluluk değildir. Sadece bir kolaylıktır. Yeter ki arkasında bunu destekleyen rapor/raporlar olsun. Olmadığı takdirde hiç bir kıymeti yoktur. Yasal uygulama ise il sağlık müdürlüğü tarafından tasdik edilmiş raporunuzu alınız. Piyasada bu şekilde dolandırıcıların olduğuna dair söylemler bizim de kulağımıza gelmektedir. Bunlardan uzak durunuz. Çünkü kartın yasal bir anlamı yoktur.


BELGE İLE İLGİLİ OLAN VEYA OLABİLECEK MEVZUAT DEĞİŞİKLERİNİ ÖĞRENMEK , BİLGİ VE BELGE TALEBİNİZ İÇİN  ARAYINIZ 

ARMİNA GRUP DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Erdal YILMAZ

0.533.545 61 03

 Gazi Osman Paşa Mah. Ankara Cad. No:22/11
GÖLBAŞI-ANKARA 

Tel Faks :0.312.419 28 95  

 

MAİL    : belge@belgetakip.com


FACEBOOK   

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret661684
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.226332.3555
Euro34.840934.9806
Hava Durumu